Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pustelniku

Kościół parafialny

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 20, 27-38)

Podeszło do Jezusa kilku saduceuszów, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli Go w ten sposób: ”Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: »Jeśli umrze czyjś brat, który miał żonę, a był bezdzietny, niech jego brat weźmie wdowę i niech wzbudzi potomstwo swemu bratu«. Otóż było siedmiu braci. Pierwszy wziął żonę i umarł bezdzietnie. Wziął ją drugi, a potem trzeci, i tak wszyscy pomarli, nie zostawiwszy dzieci. W końcu umarła ta kobieta. Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną? Wszyscy siedmiu bowiem mieli ją za żonę”.
Jezus im odpowiedział: ”Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. Lecz ci, którzy uznani są za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania. A że umarli zmartwychwstają, to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa o krzaku, gdy Pana nazywa »Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba«. Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją”.

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pustelniku

Parafia w Pustelniku została reerygowana w 1540 roku. Pierwotnie należała do Diecezji Płockiej, Archidiakonatu Pułtuskiego. Przed rokiem 1593 była częścią Dekanatu Nurskiego. W roku 1593 powołany został nowy Dekanat Stanisławowski, w którego skład weszła parafia w Pustelniku.

Obecnie parafia pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pustelniku jest częścią Dekanatu Stanisławowskiego w Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Od sierpnia 2016 roku proboszczem parafii jest ks. Dariusz Dębiński

Parafia rzymskokatolicka liczy około 2600 wiernych zamieszkałych w następujących miejscowościach:

ChoinyKąty Goździejewskie IPustelnik
CięciwaKąty Goździejewskie IIWalercin