Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pustelniku

Kościół parafialny

Słowa Ewangelii według świętego MATEUSZA (Mt 10, 26-33)

Jezus powiedział do swoich Apostołów: „Nie bójcie się ludzi. Nie ma bowiem nic zakrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemnościach, powtarzajcie jawnie, a co usłyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach.
Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może za tracić w piekle. Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież żaden z nich bez woli Ojca waszego nie spadnie na ziemię. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Dla tego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.
Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”.

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pustelniku

Parafia w Pustelniku została reerygowana w 1540 roku. Pierwotnie należała do Diecezji Płockiej, Archidiakonatu Pułtuskiego. Przed rokiem 1593 była częścią Dekanatu Nurskiego. W roku 1593 powołany został nowy Dekanat Stanisławowski, w którego skład weszła parafia w Pustelniku.

Obecnie parafia pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pustelniku jest częścią Dekanatu Stanisławowskiego w Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Od sierpnia 2016 roku proboszczem parafii jest ks. Dariusz Dębiński

Parafia rzymskokatolicka liczy około 2600 wiernych zamieszkałych w następujących miejscowościach:

ChoinyKąty Goździejewskie IPustelnik
CięciwaKąty Goździejewskie IIWalercin