Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pustelniku

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 10.09.2017 r.

„Jeśli twój brat zgrzeszy przeciwko tobie, upomnij go w cztery oczy”. Jeśli tego zaniedbałeś, gorszy jesteś od niego. Popełnił niesprawiedliwość i przez to ciężko zranił sam siebie, a ty lekceważysz ranę swego brata? Ty widzisz że ginie lub że zginął, a zaniedbujesz go? Jesteś gorszy przez swoje milczenie niż on przez swoje obelgi. Jeśli więc kto zgrzeszy przeciw nam, miejmy wielką troskę; nie o nas jednak – jest bowiem rzeczą znamienną zapominać zniewagi, zapomnij więc twoją zniewagę – ale o ranę brata twego. A więc „upomnij go w cztery oczy”. Chcąc go jednak upominać, oszczędź mu wstydu, bo może właśnie ze wstydu zacząłby bronić swego grzechu i tak tego, którego chciałeś napomnieć, uczyniłbyś jeszcze gorszym.

Św. Augustyn (+430)